Z.ZACHAROVÁ: Od talianskych architektov sa chceme učiť

25. apríl 2015, 9:30
Bratislava 25. apríla (TASR) - Na problematiku bývalého priemyselného objektu v novej biznis štvrti bude zameraná slovensko-talianska architektonická tvorivá dielňa, ktorej termín je stanovený na 19. mája v Design Factory v Bratislave. V rozhovore pre TASR to povedala jedna z majiteľov Design Factory Zuzana Zacharová. O zorganizovaní workshopu v danom termíne TASR informovala aj riaditeľka ...

Bratislava 25. apríla (TASR) - Na problematiku bývalého priemyselného objektu v novej biznis štvrti bude zameraná slovensko-talianska architektonická tvorivá dielňa, ktorej termín je stanovený na 19. mája v Design Factory v Bratislave. V rozhovore pre TASR to povedala jedna z majiteľov Design Factory Zuzana Zacharová. O zorganizovaní workshopu v danom termíne TASR informovala aj riaditeľka Talianskeho kultúrneho inštitútu (Istituto italiano di cultura, IIC) Antonia Grande. Stalo sa tak vo štvrtok (23. apríla) vo večerných hodinách po slávnostnom otvorení výstavy MALÉ UTÓPIE - PICCOLE UTOPIE v Galérii architektúry a dizajnu Design Factory v Bratislave.

"My sa chceme od nich (od talianskych architektov - pozn. TASR) niečo naučiť a tak sme v spolupráci s Talianskym kultúrnym inštitútom zorganizovali jednodňový workshop na 19. mája, na ktorom privítame dvoch talianskych architektov z ateliéru Modus architects a z ateliéru STARTT," konštatovala Zuzana Zacharová. Do Bratislavy majú pricestovať Simone Capra z ateliéru STARTT a Matteo Scagnol z Modus architects. Budeme riešiť konkrétny problém. Keďže Design Factory sa nachádza uprostred kontroverznej zóny, je to bývalé Kablo, odborne ju nazývame Chalúpkova-Landererova. Momentálne tu prebieha developérsky boom, alebo bude prebiehať, vysvetlila. Objekt Design Factory je bývalá priemyselná hala, ktorá v súčasnosti má svoj zmysel a opodstatnenie v tejto opustenej štvrti. Ale tá štvrť sa zmení. "Čiže my budeme na tomto workshope riešiť vlastne túto tému - akú šancu a akú budúcnosť môže mať takýto objekt uprostred novej štvrte, nového biznis centra v Bratislave," dodala Zacharová.

Budeme tu mať študentov architektúry, architektov z praxe a "veríme, že prídeme k výsledkom, ktoré budú zaujímavé". "A k nápadom a riešeniam," dodala Zacharová.

Samotná pracovná časť tvorivej dielne bude vyhradená pre prihlásených architektov z praxe a pre študentov architektúry, ale predpoludňajšie prednášky budú otvorené aj pre verejnosť.

Zuzana Zacharová predpokladá, že počas prác v tvorivej dielni sa príde skôr k teoretickým výsledkom, alebo nápadom, ale "každopádne to bude brainstorming slovenských a talianskych architektov. Očakáva, že bude prínosný a "práve preto sa zameriame na to, aby nám talianski architekti povedali, aké nástroje používajú na presadenie svojich utopických myšlienok do praxe".

Na workshop môžu pricestovať aj mimobratislavskí architekti, prihlásiť sa do Design Factory môžu do 15. mája, aby sa slovenskí organizátori podujatia vedeli kapacitne pripraviť. Pracovným jazykom bude angličtina, upozornila.

Na slávnostnej vernisáži vo štvrtok večer sa zúčastnili aj veľvyslanec Talianskej republiky Roberto Martini. Význam tohto podujatia spočíva v tom, že dáva možnosť nahliadnuť na architektúru nielen 19. storočia, ale aj na tú súčasnú, uviedol veľvyslanec Martini.

"Táto výstava je dôkazom toho, že v Taliansku existuje veľké úsilie dávať dokopy moderný prístup k architektúre s dôrazom na minulosť a s veľmi citlivým prístupom ku krajine a k okoliu. Je to úsilie, ktoré si určite zaslúži pozornosť a podporu," zdôraznila Antonia Grande.

Expozícia, ktorú organizuje Taliansky kultúrny inštitút (IIC) v spolupráci s Design Factory vznikla na podnet talianskeho Ministerstva zahraničných vecí a medzinárodnej spolupráce ako jeden z projektov Národného múzea umenia XXI. storočia (Museo nazionale delle arti del XXI secolo, MAXXI) v Ríme. MAXXI sa orientuje na súčasné umenie a dizajn.

Po prezentácii v Šanghaji, Miami, San Franciscu, Aténach, Barcelone či Záhrebe sa vďaka úsiliu Talianskeho kultúrneho inštitútu v Bratislave a Design Factory výstava MALÉ UTÓPIE - PICCOLE UTOPIE dostala do Galérie architektúry a dizajnu na Bottovej ulici v Bratislave.

Podujatie sa koná s podporou Ministerstva kultúry SR.

Výstava je v Design Factory otvorená od 23. apríla do 21. mája 2015.

Viac na: www.iicbratislava.esteri.it, www.designfactory.sk, www.fondazionemaxxi.it

roi

zdroj: www.tasr.sk