Z. SLATINA: Guča umenia prinesie koncerty, filmy i diskusie o architektúre

29. júl 2015, 10:45
Zvolenská Slatina 29. júla (TASR) - Počas nadchádzajúceho víkendu (31.7.–2.8.) zažije Zvolenská Slatina v okrese Zvolen poriadnu porciu umenia. Mladí ľudia z o.z. Slovenský skauting, 21. zbor Korčín tam totiž organizujú 3. ročník festivalu GUČA – guča umenia. "Tento netradičný festival aspoň na tri dni oživí málo využívaný dedinský kultúrny dom a centrum obce, aby sa originálny kultúrny ...

Zvolenská Slatina 29. júla (TASR) - Počas nadchádzajúceho víkendu (31.7.–2.8.) zažije Zvolenská Slatina v okrese Zvolen poriadnu porciu umenia. Mladí ľudia z o.z. Slovenský skauting, 21. zbor Korčín tam totiž organizujú 3. ročník festivalu GUČA – guča umenia.

"Tento netradičný festival aspoň na tri dni oživí málo využívaný dedinský kultúrny dom a centrum obce, aby sa originálny kultúrny potenciál mladých ľudí presunul z periférie komunity priamo do jej centra," uviedol Martin Cerovský z organizačného tímu.

V piatok o 16.00 h festival otvorí dvojhodinovým koncertom známy slovenský hudobník Martin Geišberg. Po ňom bude nasledovať mladá bratislavská formácia Queer Jane hrajúca indie pop. O 20.30 h rozpovie svoj príbeh mladý dobrodruh Lukáš "Kuko" Podolský, ktorý už stihol precestovať rôzne krajiny sveta a posledných osem mesiacov strávil v krajine hobitov na Novom Zélande. Nasledovať bude projekcia kanadského filmu Mami! – príbeh dospievajúceho Steva s diagnózou ADHD, ktorý dojíma a nadchýna široké publikum po celom svete.

Sobotný programový blok otvorí o 15.00 h jeden z najlepších súčasných slovenských architektov Števo Polakovič, držiteľ ceny CE•ZA•AR 2014 a Krištáľového krídla za architektúru. Polakovič je súčasťou architektonického ateliéru GutGut, organizátorom festivalu Dni architektúry a dizajnu a pedagógom na bratislavskej fakulte architektúry. Do diskusného programu, v rámci ktorého sa budú hľadať cesty, ako upravovať a rozvíjať dedinské prostredie bez straty jeho prirodzenej identity, sa zapojí aj jeho kolegyňa Jana Benková. Po ňom bude diskusný program o písaní s názvom Moje malé modré z neba v podaní Sama Marca, načítanejšieho slovenského blogera. Diskusie následne vystrieda hudobno-filmová časť sobotného programu, ktorú otvorí mladá podpolianska metalová kapela Follow The Goat. Po nej sa predstaví indie rocková kapela Elections In The Deaftown z Považskej Bystrice, ktorá bola nominovaná na cenu Radio_Head Awards 2014. Vrcholom večera bude trio vynikajúcich muzikantov hrajúcich pod názvom Talent Transport, nadžánrové fusion presahujúce hranice medzi jazzom, art rockom, popom, ale aj súčasnou vážnou hudbou. Sobotné nočné kino premietne film Nick Cave: 20 tisíc dní na Zemi.

Nedeľné popoludnie na festivale bude patriť deťom, pre ktoré Hriňovské divadlo zahrá autorský rozprávkový príbeh Janky Sekerešovej Nebo a iné ulice a rozprávku pre najmenšie deti Pipi Dlhá Pančucha.

jop vs

zdroj: www.tasr.sk