V Bratislave sa dnes začína 8. ročník rómskeho Gypsy Festu

29. júl 2015, 9:26
Bratislava 29. júla (TASR) – Najväčší rómsky festival Gypsy Fest sa začína dnes v Bratislave. Návštevníci sa už po ôsmy raz môžu tešiť na rómsku hudbu, divadlo a skvelé herecké výkony. TASR informovala hovorkyňa festivalu Monika Komorová.

Bratislava 29. júla (TASR) – Najväčší rómsky festival Gypsy Fest sa začína dnes v Bratislave. Návštevníci sa už po ôsmy raz môžu tešiť na rómsku hudbu, divadlo a skvelé herecké výkony. TASR informovala hovorkyňa festivalu Monika Komorová.

Organizátori tvrdia, že pripravili pre návštevníkov zaujímavý program. Otvárací večer sa bude niesť v duchu rómskych tradícií. Na Novej scéne, v štúdiu Olympia, sa totiž uskutoční rekonštrukcia rómsko-nerómskej svadby. "Ako má rómska svadba vyzerať, sme konzultovali s romológom, profesorom Lužicom, ktorý nám vypracoval odborné usmernenie. Potrebovali sme ho, pretože rómske zvyky boli v minulosti v každom kraji trocha iné," povedal riaditeľ festivalu Jozef Šivák.

V predstavení sa objavia aj herecké legendy ako napríklad Milka Zimková z kultového filmu Pásla kone na betóne.

"Keď sme ich požiadali o to, či by náš divadelný projekt nepodporili, okamžite s tým súhlasili a to aj bez nároku na honorár, čo si veľmi vážime. Pre nás je totiž dôležité, aby sa do Gypsy Festu zapájali verejnosťou akceptované osobnosti. Len vďaka nim sa nám môže podariť zmeniť stereotypný, negatívny pohľad na Rómov," vysvetlil Šivák.

V predstavení si zahrá aj rómska mládež z osád, ktorá sa zároveň zúčastní aj na divadelnom workshope Roma Theatre Workshop.

Gypsy Fest pokračuje vo štvrtok (30.7.) programom s názvom Rómovia ako ich nepoznáte. Na Hlavnom námestí budú prezentovať svoju prácu rómski vojaci, policajti, zdravotné sestry či zdravotní asistenti. O 20.00 h sa na tom istom mieste uskutoční veľkolepá tanečno-spevácka show Gipsy Baron.

Festival vyvrcholí v piatok (31.7.). O 13.00 h sa Bratislavčania a turisti môžu tešiť na pestrofarebné defilé. Rómski umelci prejdú v tradičných rómskych krojoch a s hudobnými nástrojmi historickým centrom Bratislavy.

Ôsmy ročník Gypsy Festu ukončí dvojhodinový galaprogram, v rámci ktorého vystúpia viaceré známe kapely zo Slovenska, Česka, Maďarska, Poľska, Litvy, Lotyšska, Ruska, Švédska. Hlavnou hviezdou je nemecký spevák Ricardo Kwiek.

World Roma Festival Gypsy Fest sa u nás organizuje od roku 2008. Doteraz na ňom vystúpili umelci zo 17 krajín sveta. O festivale informovala aj spravodajská televízia CNN. Gypsy Fest patrí k štyrom najväčším rómskym festivalom na svete.

Podujatie financuje Úrad vlády SR, Ministerstvo kultúry SR a Bratislavský samosprávny kraj.

jtd vs

zdroj: www.tasr.sk