TURIZMUS: Čínski turisti objavili Česko, prvýkrát minuli v ČR viac než Rusi

27. júl 2015, 15:10
Praha 27. júla (TASR) - Výdavky čínskych turistov v Česku zaznamenávajú v poslednom období výrazný rast. V marci a júni Číňania dokonca prvýkrát minuli v českých obchodoch viac než Rusi. Za celý 1. polrok 2015 sa nákupy Číňanov zvýšili medziročne o 119 %, zatiaľ čo v prípade ruských návštevníkov klesli o 42 %. Prahu objavujú aj ďalšie ázijské národy a obchody pre ne tlačia zvláštne katalógy a ...

Praha 27. júla (TASR) - Výdavky čínskych turistov v Česku zaznamenávajú v poslednom období výrazný rast. V marci a júni Číňania dokonca prvýkrát minuli v českých obchodoch viac než Rusi. Za celý 1. polrok 2015 sa nákupy Číňanov zvýšili medziročne o 119 %, zatiaľ čo v prípade ruských návštevníkov klesli o 42 %. Prahu objavujú aj ďalšie ázijské národy a obchody pre ne tlačia zvláštne katalógy a majú personál, ktorý sa s nimi dokáže dohovoriť. Informoval o tom server E15.cz.

Ďalší rast sa očakáva od jesene po zavedení priameho leteckého spojenia Peking-Praha, uviedla spoločnosť Global Blue, ktorá turistom z krajín mimo Európskej únie sprostredkováva vrátenie dane z pridanej hodnoty (DPH). Čínske aerolínie Hainan Airlines začnú lietať medzi Prahou a Pekingom 23. septembra trikrát do týždňa. Očakáva sa, že čínskych turistov by v tomto roku mohlo do Českej republiky prísť zhruba 270.000.

V júni dosiahol podiel výdavkov čínskych návštevníkov 26 % z celkovej sumy, ktorú turisti nechali v českých obchodoch. Podiel Rusov klesol na 24 %. Ešte v januári 2014 sa pritom Rusi podieľali na výdavkoch zahraničných turistov 68 % a Číňania len 4 %.

"Nie sú to však len Číňania, ale aj ďalšie ázijské krajiny, ktoré posilňujú svoju pozíciu na trhu, napríklad Taiwan či Thajsko," povedala marketingová manažérka Global Blue Zuzana Roubíčková.

Jej slová potvrdil aj Radek Váňa zo spoločnosti Botanicus, výrobca a predajca prírodnej kozmetiky. Napríklad predajňa neďaleko pražského orloja sa snaží ázijskej klientele vychádzať čo najviac v ústrety. "Náš personál sa dokáže dohovoriť thajsky či kórejsky a aj katalógy máme pripravené v týchto jazykoch," povedal pre server E15.cz Váňa.

Návštevníci z Thajska minuli v ČR v priemere každý 31.329 Kč (1159 eur). Druhí sú Číňania, ktorí v obchodoch nechajú asi 21.443 Kč. Američania potom sumu 15.639 Kč. Ruský turista minie v Česku priemerne 7839 Kč.

(1 EUR = 27,029 CZK)

12 dan gl

zdroj: www.tasr.sk