TRNAVA: Sochár Drahoš Prihel prichádza s Tajomnými záhradami

30. apríl 2015, 10:08
Trnava 30. apríla (TASR) – Najnovšia výstava v Galérii Jána Koniarka v Trnave má názov Tajomné záhrady. Výberom zo svojich brúsených sklených objektov sa ňou predstavuje akademický sochár Drahoš Prihel. Brúsenú techniku plastík označuje autor za jemu najbližšiu, okrem nej sa venuje aj hutne modelovaným objektom, sklárskemu dizajnu, maľovaným taveným obrazom a vitráži, drevenej soche, soche v ...

Trnava 30. apríla (TASR) – Najnovšia výstava v Galérii Jána Koniarka v Trnave má názov Tajomné záhrady. Výberom zo svojich brúsených sklených objektov sa ňou predstavuje akademický sochár Drahoš Prihel. Brúsenú techniku plastík označuje autor za jemu najbližšiu, okrem nej sa venuje aj hutne modelovaným objektom, sklárskemu dizajnu, maľovaným taveným obrazom a vitráži, drevenej soche, soche v kove a maľbe pastelom. Tajomné záhrady si verejnosť môže vo výstavných priestoroch Kopplovho kaštieľa pozrieť do 30. mája.

Kurátorom výstavy je Ľudovít Petránsky. Uviedol, že Drahoš Prihel má v súčasnosti približne 90 brúsených sklenených objektov, vo výbere pre Trnavu nechýbajú ani úžitkové predmety ako poháre, fľaše či misy. "Prihelove diela vo svojej výtvarnej kvalite určite patria k tomu najlepšiemu, čo ponúka oblasť sklárskeho výtvarníctva na súčasnej slovenskej výtvarnej scéne. Autorov výtvarný svet však nie je len v priestore. Jeho tajomné záhrady sa rozprestierajú aj na pasteloch a tavených maľbách. Je hravý, ale má svoj štýl," uviedol kurátor.

Drahoš Prihel (1956) študoval na Strednej priemyselnej škole sklárskej v Kamenickom Šenove a na bratislavskej Vysokej škole výtvarných umení na oddelení sklárskeho výtvarníctva u Askolda Žáčka. Za sebou má 45 samostatných výstav na mnohých miestach Slovenska, ale aj v Prahe, Káhire, Budapešti a Holandsku a participoval na 160 kolektívnych prezentáciách doma i v zahraničí. Jeho diela sú zastúpené v zbierkach v Českej republike, Rakúsku, Maďarsku, Holandsku, Nemecku, Nórsku, Dánsku, Francúzsku, Švajčiarsku, USA, Egypte, Juhoafrickej republika a Japonsku. K Prihelovým realizáciám patrí i štátny znak na štítovej stene Štátnej nemocnice v Bratislave (1990), vitráže pre Lujgatiho vežu na Bratislavskom hrade (1993), plastika Plachetnica v areáli knižnice hradu prvých dánskych kráľov v Nyborgu (1995), Cena laureátovi Bratislavských hudobných slávností – plastika Harfa (2003-2010) či ceny Aspen Cultural Diplomacy Forum, USA (2009, 2011 a 2012).

don vs

zdroj: www.tasr.sk