TATRY: Návštevníkov Hrebienka víta 350-kilogramový oceľový medveď Kubo

29. júl 2015, 13:52
Starý Smokovec 29. júla (TASR) – Návštevníkov Hrebienka vo Vysokých Tatrách oddnes víta pri stanici lanovky 350 kilogramov vážiaci a 2,4 metra dlhý oceľový medveď Kubo. Jeho tvorcom je umelecký sochár Vladimír Eperješi. "Pracoval som na ňom štyri týždne ešte minulý rok, robil som aj v noci, najprv oceľovú konštrukciu, skelet podľa modelu, na to išiel tepaný plech a povrchová úprava," priblížil ...

Starý Smokovec 29. júla (TASR) – Návštevníkov Hrebienka vo Vysokých Tatrách oddnes víta pri stanici lanovky 350 kilogramov vážiaci a 2,4 metra dlhý oceľový medveď Kubo. Jeho tvorcom je umelecký sochár Vladimír Eperješi. "Pracoval som na ňom štyri týždne ešte minulý rok, robil som aj v noci, najprv oceľovú konštrukciu, skelet podľa modelu, na to išiel tepaný plech a povrchová úprava," priblížil umelec.

Na výrobu medveďa použil predovšetkým oceľ, zuby sú napr. z kovaných klincov, ktoré sa pribíjajú koňom na podkovy, jazyk aj uši sú zo železa a oči z polodrahokamu. "Je to signit, uhlík, ktorý sa vyskytuje len v Rusku, jeho vek sa odhaduje na dve miliardy rokov. Sú to najvzácnejšie a najdrahšie kúsky na tomto medveďovi. Vybrať sa ale nedajú, sú okované železom a pevne pripojené," dodal Eperješi.

Konštrukcia medveďa podľa neho odolá všetkým poveternostným podmienkam, bude potrebovať len minimálnu údržbu. Prvýkrát mohli tohto medveďa vidieť v Tatrách už vlani, natrvalo ho však priviezli až dnes. "Medveď tu už bude nastálo, ľudia sa s ním budú môcť odfotiť, či už prídu v lete, alebo v zime. Veríme, že si ho návštevníci obľúbia," konštatovala výkonná riaditeľka Oblastnej organizácie cestovného ruchu Región Vysoké Tatry Lenka Maťašovská. Meno Kubo dostal po postavičke medvedíka, ktorý je súčasťou projektu Tatranská divočina už šesť rokov.

Okrem železného medveďa, ktorý by mal strážiť návštevníkov Tatier, pribudla na Hrebienku aj nová relax zóna. Jej súčasťou je ďalších päť drevených sôch medveďov, ktoré vytvorili traja slovenskí, jeden poľský a jeden český umelec. "Naším cieľom je, aby každý rok medvedíky pribúdali a do budúcna by sme chceli vybudovať tzv. medvediu cestu, ktorá povedie z Hrebienka až do Smokovca a možno časom osadíme ďalšie medvedíky aj v Smokovci," upozornila Maťašovská. Hrebienok patrí medzi najnavštevovanejšie lokality vo Vysokých Tatrách, ročne sem zavíta až takmer milión ľudí. V zime prídu turisti väčšinou pre Tatranský ľadový dóm, v lete tadiaľto skôr len prechádzajú a pokračujú do vysokohorských tatranských chát. "Naším cieľom je, aby sa tu ľudia zdržali dlhšie, práve preto sme vytvorili túto relaxačnú zónu, kde si budú môcť návštevníci užiť výhľady do doliny, načerpať energiu a oddýchnuť si pred alebo po túre," doplnila Maťašovská.

Hrebienok sa nachádza v nadmorskej výške 1285 metrov a je východiskovým bodom pre mnoho turistických trás, napr. k Zamkovského chate, Rainerovej útulni, Zbojníckej chate či Téryho chate i na Slavkovský štít. "Chceme, aby tento náš plechový medveď aj tie ďalšie drevené medvede ochraňovali turistov, ktorí sem prídu, pred naozajstnými medveďmi, ktorých ľudia vnímajú ako šelmy," dodal primátor Vysokých Tatier Ján Mokoš.

UPOZORNENIE: TASR vydáva k správe videozáznam, fotoreportáž a zvukový záznam.

aan vs

zdroj: www.tasr.sk