Upozornenie

S ohľadom na súčasnú situáciu si prosíme overujte u usporiadateľov ako je to s plánovanými akciami. Niektoré sa budú vysielať v live streamoch, iné sú posunuté, alebo úplne zrušené. Aj keď sa maximálne snažíme, nemôžeme ručiť za správnosť všetkých zverejnených termínov na kedykde.sk. Vďaka za pochopenie.

Na medzinárodnom salóne fotografie Fotoforum uspelo šesť Slovákov

30. júl 2015, 14:59
Ružomberok 30. júla (TASR) – Šesť slovenských fotografov uspelo na 48. ročníku medzinárodného salóna fotografie Fotoforum Ružomberok 2015. Je to najstaršia a najvýznamnejšia fotosúťaž na Slovensku pod patronátom medzinárodnej federácie fotografického umenia FIAP. Každoročne ju organizuje Zväz slovenských fotografov a občianske združenie Fotoforum.

Ružomberok 30. júla (TASR) – Šesť slovenských fotografov uspelo na 48. ročníku medzinárodného salóna fotografie Fotoforum Ružomberok 2015. Je to najstaršia a najvýznamnejšia fotosúťaž na Slovensku pod patronátom medzinárodnej federácie fotografického umenia FIAP. Každoročne ju organizuje Zväz slovenských fotografov a občianske združenie Fotoforum. Porota zložená z odborníkov zo štyroch štátov - Česka, Poľska, Rakúska a Slovenska, hodnotila dovedna 854 čiernobielych a farebných fotografií od 129 autorov z 27 krajín celého sveta. Na výstavu vybrala 198 fotografií. TASR o tom informoval člen poroty Vladimír Melek.

V kategórii Čiernobiela fotografia zlatú medailu FIAP získal Milan Markovič zo Srbska, striebornú slovenský fotograf Martin Sprušanský a bronzovú Elek Papp z Maďarska. Medailu Fotofora udelili Tuncayovi Dogrulukovi z Turecka, čestné uznania FIAP v tejto kategórii získali Francesca Salice a Roberto de Leonardis z Talianska, Slováci Milan Filičko, Ondrej Medveď a Mojmír Klímek z Českej republiky a Roger de Groof z Belgicka.

Zlatú medailu v kategórii farebná fotografia získal Slovák Ján Macho, striebornú Brian Hopper z Írska, bronzovú Sharmali Das z Indie a medailu Fotoforum slovenský fotograf Marek Štofko. Čestné uznania porota udelila trom Slovákom Karolovi Klváčkovi, Ľubomírovi Schmidovi a Milanovi Filičkovi, ktorého vyhodnotili aj ako najlepšieho autora súťažnej prehliadky. Ďalší ocenení čestnými uznaniami a zvláštnymi cenami sú Eion Johnston z USA, Roland Heinzl z Nemecka, Ján Záhornacký a Martin Skřivánek z Českej republiky a Sharmali Das z Indie.

„Aj 48. ročník Fotofóra dokazuje, že fotografický obraz je zrozumiteľnou rečou, s ktorou sa dohovoríme na celom svete“, uviedol Melek. Autori fotografií podľa neho predstavujú širokospektrálny obraz doby a prostredia, v ktorom žijú, počnúc reportážnou a krajinárskou fotografiou, portrétom, aktom, architektúrou, sociálnou fotografiou, až po výtvarný experiment a digitálne manipulované obrázky. „Pozoruhodná je aj tvorba nežného pohlavia z viacerých štátov sveta, ktorá priniesla svojský pohľad, hravosť a nápaditosť“, uzavrel Melek.

Vernisáž výstavy a odovzdávanie ocenení úspešným autorom sa uskutoční v sobotu 3. októbra 2015 o 10.00 h vo výstavnej sále Liptovského múzea v Ružomberku.

pr ed

zdroj: www.tasr.sk