KULTÚRA: Novobanské múzeum ukrýva 2 repliky technického unikátu, jedna je z lega

24. júl 2015, 15:27
Nová Baňa 24. júla (TASR) - Nová Baňa, ktorá bola kedysi slobodným banským kráľovským mestom, sa môže pochváliť technickým unikátom. V miestnom Pohronskom múzeu je vystavená replika prvého parného stroja, ktorý bol vyrobený na európskom kontinente. Známy Potterov parný stroj má najnovšie ďalšiu repliku, tentoraz z lega.

Nová Baňa 24. júla (TASR) - Nová Baňa, ktorá bola kedysi slobodným banským kráľovským mestom, sa môže pochváliť technickým unikátom. V miestnom Pohronskom múzeu je vystavená replika prvého parného stroja, ktorý bol vyrobený na európskom kontinente. Známy Potterov parný stroj má najnovšie ďalšiu repliku, tentoraz z lega. Tá je súčasťou aktuálnej výstavy s názvom V detskom sne. Obe repliky slávneho stroja majú mechanizmus pohybu.

"Bane v Novej Bani mali v 18. storočí problémy s podzemnou vodou, tak sa rozhodli osloviť anglického konštruktéra Isaaca Pottera, aby im postavil ohňový parný stroj, práve na odčerpávanie podzemnej vody z bani," vysvetlila Jana Potocká z múzea. So stavbou stroja začali v roku 1722, do prevádzky bol spustený v roku 1724. Za 24 hodín prečerpal tento stroj až 42.000 vedier vody, pričom jedno vedro bolo na dnešné miery 50 litrov.

Stroj rozobrali v roku 1729. Dôvodom boli vysoké náklady na jeho obsluhu, stroj bol tiež vysoko poruchový. "Počas jednej zmeny ho muselo obsluhovať osem robotníkov, spálili sa až štyri siahy dreva, pričom jedna siaha bola tri metre kubické," dodala Potocká. Stroj previezli do Hodruše, neskôr Banskej Štiavnice, kde sa po ňom stráca zmienka.

V Novej Bani sa ťažilo najmä zlato a striebro, pričom najväčší rozmach baníctva zaznamenali v druhej polovici 14. storočia. Počas 16. a 17. storočia bol útlm pre turecké vpády a znovuoživenie prišlo v 18. storočí. S baníctvom sa v Novej Bani skončilo 17. mája 1887. Neskôr boli pokusy o obnovu ťažby a to v prvej polovici 20. storočia. V roku 2012 tu detvianska firma robila prieskumné vrty v časti Kohútovo. Tie však ukázali, že žilníky sú veľmi tenké a ťažba by nebola rentabilná.

UPOZORNENIE: TASR ponúka k správe zvukový záznam a fotoreportáž.

sop ed

zdroj: www.tasr.sk