KULTÚRA: Na Katedrálnom organovom festivale sa po prvý raz predstaví Hans Fagius

28. júl 2015, 11:50
Bratislava 28. júla (TASR) - Bratislavská Katedrála svätého Martina bude po šiesty raz dejiskom medzinárodného Katedrálneho organového festivalu (KOF). Prestavia sa na ňom renomovaní interpreti zo Španielska, Švajčiarska, Nórska, Švédska, Talianska i Nemecka. Osem koncertov sa uskutoční od 30. júla do 10. septembra, konajú sa vo štvrtky (okrem koncertu 23. augusta), vždy o 19.00 hodine.

Bratislava 28. júla (TASR) - Bratislavská Katedrála svätého Martina bude po šiesty raz dejiskom medzinárodného Katedrálneho organového festivalu (KOF). Prestavia sa na ňom renomovaní interpreti zo Španielska, Švajčiarska, Nórska, Švédska, Talianska i Nemecka. Osem koncertov sa uskutoční od 30. júla do 10. septembra, konajú sa vo štvrtky (okrem koncertu 23. augusta), vždy o 19.00 hodine. Festival otvorí slovenský organista Stanislav Šurin so sopranistkou Janou Pastorkovou a poľským huslistom Mariuszom Monczakom. V ich programe zaznejú aj diela slovenských a poľských autorov (Gorecki, Godár).

"Na festivale sa po prvý raz predstaví vynikajúci Švéd Hans Fagius preslávený okrem iného kompletnou nahrávkou organového diela J. S. Bacha," TASR informoval Stanislav Šurin z občianskeho združenia Tribus Musicae. V programe tohtoročného KOF figuruje aj v organovom svete veľmi dobre známa Slovenka Monika Melcová, ktorá si k spolupráci prizvala španielskeho speváka Carlosa Menu. "Tento unikátny umelec spieval na najvýznamnejších svetových pódiách a patrí k najlepším kontratenoristom svojej generácie."

Festival ukončí svojím recitálom nemecký umelec Stefan Kagl, dôverný znalec J. S. Bacha a C. Francka. Títo autori budú tiež v jeho programe dominovať.

Katedrálny organový festival je súčasťou Kultúrneho leta a hradných slávností Bratislava. Podujatie organizuje OZ Tribus Musicae a Bratislavská arcidiecéza v spolupráci s Bratislavským samosprávnym krajom a Bratislavským kultúrnym a informačným strediskom. Podrobný program nájdu záujemcovia na www.tribusmusicae.sk.

han vs

zdroj: www.tasr.sk