KOKAVA N. RIMAVICOU: Návštevníkov 25. Kolieska čaká pestrý program

29. júl 2015, 15:09
Kokava nad Rimavicou 29. júla (TASR) - Lektorský workshop, určený pre študentov etnografie a mladých folkloristov, otvorí vo štvrtok 30. júla v Kokave nad Rimavicou, okres Poltár, jubilejný 25. ročník festivalu ľudovej kultúry Koliesko. Účastníci budú v rekreačnom stredisku Močiar diskutovať na tému Folklorizmus a kultúrne dedičstvo. Samotný festival sa však naplno rozbehne v piatok 31. júla.

Kokava nad Rimavicou 29. júla (TASR) - Lektorský workshop, určený pre študentov etnografie a mladých folkloristov, otvorí vo štvrtok 30. júla v Kokave nad Rimavicou, okres Poltár, jubilejný 25. ročník festivalu ľudovej kultúry Koliesko. Účastníci budú v rekreačnom stredisku Močiar diskutovať na tému Folklorizmus a kultúrne dedičstvo.

Samotný festival sa však naplno rozbehne v piatok 31. júla. Popoludní bude sprístupnené otvorené pódium pri fontáne, kde môžu svoje znalosti hry, spevu a tanca predviesť aj návštevníci Kolieska. V podvečer bude v priestore za synagógou otvorený aj Dvor Paľa Bútora, miestneho folkloristu, člena Lúčnice, ktorý vlani nečakane umrel a jeho priatelia si ho chcú takto pripomenúť. Na tomto mieste bude aj stánok obce Cinobaňa, v ktorom budú tamojšie špeciality vypekať a ponúkať cinobanské kuchárky. Večer sa v sále domu kultúry koná program, zostavený z dielne začínajúcich choreografov. Účinkujú FS Gymnik z Bratislavy, FS Hornád z Košíc, TS Partia z Bratislavy, FS Považan z Považskej Bystrice, Stanislav Marišler a účinkujúci z programov Transkripcia a Vytvorila dedina, tancuje mesto.

Neskorý večer od 21.15 h sa tak ako každý rok rozozvučia ľudové hudobné nástroje na strechách a balkónoch kokavského námestia v programoch Vitajte v Kokave a Ozveny z vrchov a dolín. Účinkujú fujaristi, trombitáši a miestne spevácke skupiny. Následne, až do skorého rána bude návštevníkov zabávať Ľudová hudba M. Nogu.

V sobotu dopoludnia bude pri fontáne živá škola spevu a tanca a na poludnie štartuje opäť na tom istom mieste otvorené pódium pre všetkých, ktorí chcú ostatným niečo predviesť. O 18.30 h sa na amfiteátri uskutoční detský program s názvom Z chlapčaťa chlap, v ktorom účinkujú DFS Kokavan z Kokavy nad Rimavicou, DFS Ratolesť z Detvy, DFS Matičiarik z Banskej Bystrice, DFS Brezinky z Polomky a DFS Ďumbier z Liptovského Mikuláša. Uskutoční sa tiež program zahraničných Slovákov Hostia z ďaleka. DFS Kokavan, FS Kokavan a seniori FS Kokavan predvedú od 19.30 h kokavské podoby v programe Ako starí, tak aj mladí. Po nich sa predstavia folklórne kolektívy z Podpoľnia. Deň vyvrcholí pred pol nocou koncertom world music skupiny z Poľska ČAČI VORBA.

Záver festivalu bude v nedeľu patriť službám božím v evanjelickom kostole a komornému programu, v ktorom sa predstaví folklórny súbor KRALICIJA z Ukrajiny. Svätá omša bude aj v katolíckom kostole, kde sa v komornom programe predstaví Cantica Sacra Tyrnaviae - spevácky zbor pri kostole Najsvätejšej Trojice v Trnave. Galaprogram s folklórnymi súbormi Podpoľanec z Detvy a Hornád z Košíc zavŕši o 14.30 h jubilejné 25. Koliesko.

Festival bude okrem toho plný aj mimoscénických programov. V klubovni domu kultúry to bude napríklad výstava z tvorby ľudového umelca, výrobcu kyjatických hračiek Jána Stehlíka s názvom Srdcom a rukami a tiež výstava Momentky z 25 rokov Kolieska.

Návštevníci sa tešia aj na tradičné kokavské dvory. Tento rok ich bude deväť - Dvor fujaristov, Kokavský dvor, Osvetársky dvor, Dvor Paľa Bútora, Dvor RÁDIA REGINA, Medový dvor, Sklársky dvor a Gazdovský dvor a Gazdovský dvor u Spodniakov. Už druhý rok bude sprístupnená aj Remeselná ulička na Bakulíniho ulici.

jop zll

zdroj: www.tasr.sk