G. CIORRA: Nie iba mladí ľudia môžu priniesť inovatívne riešenia v architektúre

24. apríl 2015, 15:26
Bratislava 24. apríla (TASR) - Nie iba mladí ľudia môžu priniesť inovatívne riešenia v architektúre. Preto sme medzi desať projektov zaradených do architektonickej výstavy MALÉ UTÓPIE - PICCOLE UTOPIE začlenili aj projekt Umberta Rivu (88). V prednáške o talianskej architektúre to povedal kurátor Národného múzea umenia XXI. storočia v Ríme Giuseppe (Pippo) Ciorra.

Bratislava 24. apríla (TASR) - Nie iba mladí ľudia môžu priniesť inovatívne riešenia v architektúre. Preto sme medzi desať projektov zaradených do architektonickej výstavy MALÉ UTÓPIE - PICCOLE UTOPIE začlenili aj projekt Umberta Rivu (88). V prednáške o talianskej architektúre to povedal kurátor Národného múzea umenia XXI. storočia v Ríme Giuseppe (Pippo) Ciorra. Z Ríma do Bratislavy pricestoval na slávnostné otvorenie výstavy MALÉ UTÓPIE - PICCOLE UTOPIE, ktoré sa uskutočnilo 23. apríla večer. Výstava je umiestnená v Galérii architektúry a dizajnu Design Factory v metropole Slovenska a je otvorená od 23. apríla do 21. mája.

Umberto Riva v projekte riešil problém začlenenia novej lodiarne v zálive pri meste Castellammare di Stabii. Mesto leží južne od Neapola.

"Výstavu PICCOLE UTOPIE pripravilo múzeum MAXXI v spolupráci s Ministerstvom zahraničných vecí Talianska s cieľom začať vo svete hovoriť o tom, že talianska architektúra sa po poslednom období 20. storočí, ktoré bolo veľmi veľmi statické a veľmi pomalé, znova dala do pohybu," povedal pre TASR Giuseppe Ciorra.

Veľvyslanec Talianskej republiky na Slovensku Roberto Martini v príhovore poukázal, že význam tohto podujatia je v tom, že nám dáva možnosť nahliadnuť na architektúru nielen 19. storočia, ale aj na tú súčasnú. "Utópia je vždy veľmi náročná na realizáciu, ale architektúra napreduje a prináša so sebou svoje ovocie," dodal diplomat.

"Táto výstava je dôkazom, že v Taliansku existuje veľké úsilie spájať moderný prístup k architektúre s dôrazom na minulosť a zároveň veľmi citlivo ju začleňovať do krajiny a okolia. Je to úsilie, ktoré si určite zaslúži pozornosť a podporu," vyzdvihla riaditeľka Talianskeho kultúrneho inštitútu v Bratislave (IIC) Antonia Grande.

Zuzana Zacharová, jedna z majiteľov Design Factory v Bratislave, povedala, že v spolupráci s Talianskym kultúrnym inštitútom sa rozhodli vystaviť projekt MALÉ UTÓPIE - PICCOLE UTOPIE, ktorý je zaujímavý pre slovenských architektov najmä z toho dôvodu, že ide o výber projektov z talianskej úspešnej architektonickej praxe. "Práve takých projektov, ktoré v tom prvom návrhu predstavovali akúsi utópiu alebo sen," podčiarkla. "A významné je práve to, že sa to talianskym architektom podarilo zrealizovať úplne verne do detailu," zdôraznila. Podľa Zacharovej sa utópia úplne inak chápe na Slovensku a v Taliansku. "Skôr by som povedala, že tomu zodpovedá kultúrna nadstavba v danom národe, kým u nás sa v architektúre riešia ekonomické parametre," naznačila.

Táto výstava síce nie je veľká, návštevník tu uvidí desať panelov, jeden projekt, filmy a materiály, ktoré si architekti odborníci môžu naštudovať k jednotlivým projektom. "Na tej výstave je úžasné to, že už obišla takmer celý svet. Už bola v Šanghaji, bola na Miami, bola v San Franciscu, v Atenách, v Barcelone naposledy myslím v Záhrebe a teraz je tu u nás v Bratislave v Design Factory," predstavila expozíciu Zuzana Zacharová.

Podujatie sa koná s podporou Ministerstva kultúry SR.

Viac na: www.iicbratislava.esteri.it, www.designfactory.sk, www.fondazionemaxxi.it

UPOZORNENIE: TASR k správe ponúka zvukový záznam.

roi

zdroj: www.tasr.sk