Čo so zimným víkendom? Do kín sa vracajú bratia Wachowskí

1. február 2015, 15:18
Čo so zimným víkendom? Do kín sa vracajú bratia Wachowskí

Zima je ešte stále v plnom prúde. Keďže vonkajšie podmienky nie sú stále ideálne na prechádzky a športové aktivity, do pozornosti sa dostáva kultúra. 

Koncerty, divadlá a významnejšie kultúrne podujatia sú dostupné vo väčšine prípadov iba pre obyvateľov väčších miest. No zážitkom z filmu v kine si môže voľný mrazivý deň vylepšiť skoro každý.

Slovenské kiná sa v posledných rokoch zlepšili a zvýšili kvalitu svojich služieb. K zvyšujúcej sa popularite a návštevnosti kín prispieva aj fakt, že časové rozdiely medzi premiérami trhákov a aj komornejších snímok v zahraničí a na Slovensku sa radikálne znížili. Samozrejme, výnimky sa nájdu vždy, no už nejde o čakanie trvajúce aj niekoľko mesiacov. Dôkazom vylepšenia tejto situácie je aj film Jupiter na vzostupe, ktorý má u nás premiéru piateho februára.

Kto sú bratia Wachowskí?

Andy Wachowski a Lana Wachowski je dvojica režisérov, ktorá do filmového sveta vstúpila v roku 1996 kriminálnym thrillerom Bound. Snímka bola kritikmi prijatá rozpačito, no od divákov mala pozitívnejšie hodnotenie. Ozajstný prelom a zápis do histórie kinematografie prišiel v roku 1999, kedy bratia Wachowskí ohúrili svet Matrixom. Vedecko-fantastická akčná nádielka vďaka svojim nekonvenčným prístupom a  revolučným vizuálnzm prvkom a trikom získala štyri Oscary, pričom je dodnes považovaná za jeden z najlepších filmov všetkých čias, na základe hlasovania užívateľov medzinárodnej filmovej databázy IMDB. Z filmu Matrix sa napokon vykľula trilógia, ktorej ďalšie dve snímky boli taktiež úspešné, hoci ten posledný bol verejnosťou a kritikmi prijatý rozpačito.

Wachowskí dostali vďaka obrovskému úspechu priestor na experimentovanie a v roku 2008 prišli so svojskou adaptáciou japonského anime seriálu Speed Racer, ktorá ale veľký aplauz nezožala. Neskôr nasledoval rozpačitý Cloud Atlas a po troch rokoch sa režisérski bratia na strieborné plátna vracajú trhákom Jupiter na vzostupe.

Video

Matrix

Speed Racer

Cloud Atlas

Jupiter na vzostupe

Vesmírnych opier je v poslednej dobe na filmových plátnach viac ako v minulosti, relatívne nedávno si svoj úspech užili Strážcovia Galaxie. V závere tohto roka príde do kín aj siedme pokračovanie slávnych Hviezdnych Vojen, no Jupiter na vzostupe prichádza do kín už teraz. S rozpočtom 175 miliónov amerických dolárov ide o poriadne drahú záležitosť, ktorej triky a scény si môžu fanúšikovia užiť do sýtosti aj vo formáte 3D. V hlavných úlohách hrajú Channing Tatum ako Caine Wise, Mila Kunis ako Jupiter Jonesová a na plátne sa objaví aj Sean Bean v úlohe Stingera Apiniho.

 

Mila Kunis dokázala svoje kvality vo viacerých predchádzajúcich úlohách, no kritický úspech zožala hlavne za Čiernu Labuť Darrena Aronofského. Jej úloha bola náročná na psychiku a vo svojom voľnom čase si preto veľmi rada zahrala poker, hoci do tímu PokerStars zatiaľ nepatrí. Na turnajoch sa ale zúčastňuje, patrí medzi hollywoodske celebrity s obľubou tejto hry, takže možno sa neskôr predsa len rozhodne reprezentovať aj spomínanú spoločnosť. S Channingom Tatumom tvoria v čerstvej novinke pár, ktorý je prenasledovaný kvôli faktu, že Jupiter Jonesová je dedičkou trónu pozemského kráľovstva.

 

Jupiter na vzostupe mal doteraz zatiaľ iba jedinú premiéru, ktorá sa odohrala celkom nečakane na festivale Sundance. Wachowskí na ňu nepozvali žiadnych kritikov a vstup do sály bol iba na pozvanie, prvé ohlasy sa ale predsa len dostali na verejnosť a neboli veľmi pozitívne. Abraham Riesman z magazínu Vulture sa dostal k názoru jedného z dobrovoľníkov pracujúcich na festivale, ktorý snímku videl a potvrdil, že niekoľko hostí odišlo počas premietania, pričom on sám naznačil, že film bol otrasný.

Ako dopadne?

Samozrejme, názory na výsledný produkt z dielne Wachowských budú rôzne. Otázne je, či dokáže diváka pobaviť. Vďaka obrovskému rozpočtu je jasné, že špeciálne efekty budú naozaj stáť za to – o tie sa totiž postaralo londýnske štúdio Framestore, ktoré má dostatok pozitívnych referencií. V minulosti totiž pracovalo na filmoch Zlatý Kompas, Superman sa vracia, Temný Rytier a Oscara za vizuálne efekty získalo za svoju prácu na úspešnej sci-fi snímke Gravity. Už samotné upútavky na Jupiter sa vracia potvrdzujú, že oku diváka film nepochybne ulahodí, pričom o ďalší pozitívny faktor sa môže postarať aj dnes už populárny tretí rozmer.

 

Otázna je dejová línia a samotný príbeh, ktorý zatiaľ vyzerá ako klasický boj dobra a zla s dvomi „tvrdými“ hlavnými postavami a Seanom Beanom v podobe bývalého vojaka chrániaceho šťastie svojej dcéry so sarkastickým humorom Hana Sola z Hviezdnych Vojen. Mila Kunis a Channing Tatum sú známe mená vo filmovej brandži a producentské štúdio Village Roadshow Pictures sa nemôže sťažovať na neznáme mená. V jednej zo scén sa dokonca objaví aj člen zoskupenia Monty Python a terajší režisér Terry Gilliam.

Jupiter Ascending

Ísť či neísť?

Vzhľadom na to, že bratia Wachowskí majú obrovský potenciál, môže film Jupiter na vzostupe dopadnúť veľmi dobre. Štedrý rozpočet naznačuje veľkolepú výpravu a časti filmových efektov sme mali možnosť vidieť už v upútavkách: Každý, kto rád na dve hodiny zabudne na zasneženú a mrazivú zimnú realitu, si môže film užiť. Film je okrem toho distribuovaný vo formáte 3D, čo vizuálny zážitok zo snímky vo väčšine prípadov ešte zlepšuje. Možno sa film Jupiter na vzostupe nebude môcť chváliť originálnym či pútavým dejom, no o akciu a scény potešujúce oko diváka zjavne nebude núdza. A to je pre značný počet divákov zárukou relaxu a vypnutia, prečo si teda nerezervovať lístok už teraz?