A.GRANDE: Výstava MALÉ UTÓPIE predstavuje vychádzajúce architektonické štúdiá

23. apríl 2015, 10:51
Bratislava 23. apríla (TASR) - Výstava architektúry MALÉ UTÓPIE - PICCOLE UTOPIE ponúkne slovenskej verejnosti výber projektov, vypracovaných viacerými architektonickými štúdiami a slovenskej verejnosti umožní spoznať novú energiu, ktorá pôsobí v panoráme súčasnej talianskej architektúry. Pre TASR to pred dnešnou vernisážou výstavy talianskej architektúry tretieho tisícročia povedala riaditeľka...

Bratislava 23. apríla (TASR) - Výstava architektúry MALÉ UTÓPIE - PICCOLE UTOPIE ponúkne slovenskej verejnosti výber projektov, vypracovaných viacerými architektonickými štúdiami a slovenskej verejnosti umožní spoznať novú energiu, ktorá pôsobí v panoráme súčasnej talianskej architektúry. Pre TASR to pred dnešnou vernisážou výstavy talianskej architektúry tretieho tisícročia povedala riaditeľka Talianskeho kultúrneho inštitútu (IIC) Antonia Grande. Vernisáž je stanovená na dnes (18.00 hod) v Design Factory v Bratislave.

Výstava MALÉ UTÓPIE - PICCOLE UTOPIE je výberom desiatich projektov, čiže neposkytne vyčerpávajúci všeobecný pohľad na to všetko, čo v oblasti architektúry v Taliansku existuje, pokračovala Antonia Grande. Ide o výber, ktorý má v prvom rade informovať na medzinárodnej úrovni o vychádzajúcich architektonických štúdiách.

Ako ďalej uviedla riaditeľka IIC, "výstava MALÉ UTÓPIE - PICCOLE UTOPIE je v prvom rade určená odbornej verejnosti, aj preto sme si za partnera vybrali Design Factory. Design Factory, ktorú tvorí skupina architektov, lebo sme sa chceli obrátiť najmä na architektov, na profesionálnych pracovníkov v danej oblasti, nie napríklad na študentov architektúry", konštatovala. "Napriek tomu, poznajúc hodnotu projektu, sa výstavou obraciame aj na širšiu verejnosť. Na verejnosť, ktorá má rada Taliansko, ktorá sa s radosťou hlbšie oboznámi s témami, čo doteraz nepoznala a so záujmom sa bližšie pozrie na architektonickú prácu odborníkov," podčiarkla Antonia Grande.

Expozícia, ktorú organizuje Taliansky kultúrny inštitút (IIC) v spolupráci s Design Factory vznikla na podnet talianskeho Ministerstva zahraničných vecí a medzinárodnej spolupráce ako jeden z projektov Národného múzea umenia XXI. storočia (Museo nazionale delle arti del XXI secolo, MAXXI) v Ríme, ktoré sa orientuje na súčasné umenie a dizajn.

Po prezentácii v Šanghaji, Miami, San Franciscu, Aténach, Barcelone či Záhrebe sa teraz vďaka úsiliu Talianskeho kultúrneho inštitútu v Bratislave a Design Factory výstava MALÉ UTÓPIE dostala do Galérie architektúry a dizajnu na Bottovej ulici v Bratislave.

Riaditeľka IIC pre TASR naznačila, že dnes do Bratislavu na vernisáž pricestuje kurátor sekcie architektúry v rímskom Národnom múzeu umenia XXI. storočia Pippo Ciorra, ktorý predstaví genézu projektu.

Podujatie sa koná s podporou Ministerstva kultúry SR.

Výstava bude v Design Factory otvorená od 23. apríla do 21. mája 2015.

Viac na: www.iicbratislava.esteri.it, http://www.designfactory.sk, www.fondazionemaxxi.it

UPOZORNENIE: TASR k správe ponúka zvukový záznam.

roi

zdroj: www.tasr.sk